Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

10 märki, mis näitavad, et sa ei joo piisavalt vett

   Ilma veeta ei oleks elu. Ja vesi on ka inimese keha peamine koostisosa. Tervise seisukohalt on vesi aga vajalik selleks, et organi...

 

 Ilma veeta ei oleks elu. Ja vesi on ka inimese keha peamine koostisosa. Tervise seisukohalt on vesi aga vajalik selleks, et organism saaks normaalselt funktsioneerida. Inimese keha koosneb lausa 65% veest, vere suurem koostisosa on vesi, keharakud koosnevad veest, vesi osaleb ka ainevahetuse juures. Selle tõttu on tähtis juua piisavalt vett, et olla terve ja tasakaalus.

 

unsplash@sanengineer

 

Vesi on igas keharakus, vesi osaleb vereringes, parandab liigeste tegevust ja kergendab soolestiku tegevust. 

Mis juhtub, kui inimene ei joo aga piisavalt vett? Mille abil teada saada, kas su keha vajab vett? 

Siin on 10 märki mis aitavad sul vedelikuudust organismis ära tunda.

Vedelikupuudus organismis tähendab seda, et keha väljutab rohkem vedelikku urineerimise ja higistamise kaudu, kui ta seda vastu saab. Päevane vee tarbimine sõltub vanusest, aktiivsusest ja kliimast. Lastele soovitatakse juua siiski 1,2 liitrit päevas ja täiskasvanud inimestele 2,7 l - 3,7 l päevas vett. 

Tühja kõhu korral annab keha sulle sellest märku. Dehüdratatsiooni ehk vedelikupuudust märgata on raskem. 

 

1. Kuiv ja tuhm nahk

Kui naha epidermises ei ole piisavalt vedelikku, siis on naha kihtides on vähem niiskust ja naha elastiin hakkab jäigastuma. 2015. aastal läbi viidud uuring näitas, et füsiloogiliselt terve naha ja vee tarbimise vahel on otsene seos.

 

 

 

2. Janutunne ja suu kuivus ning halb hingeõhk

Vähene vedeliku tarbimine tekitab süljevoolu vähenemise. Selle tulemusena tekib suu kuivus, mis omakorda vallandab nende bakterite leviku suus, mis on süüdi halva hingeõhu tekkimises. Täpselt samuti, kui juba janutunne tekib, siis on see organismis on vedelikupuudus. Seega tuleb vett juua enne selleks, et ennetada vedelikupuudust.

 

3. Püsiv peavalu

Vähene vee joomine tekitab vereringe probleeme, vere mahu vähenemist ja see omakorda tekitabki peavalu. 

 

4. Uriin

Uriini värv on kõige parem märk, mis näitab, kas organismis on vedelikupuudus või ei ole. Mida tumedam on uriini värv, seda suurem on vedelikupuudus. Samuti on heaks näitajaks urineerimise sagedus.

 

5. Näljatunne

Dehüdratatsiooni korral, tekib sageli näljatunne ehkki tegemist on vedelikupuudusega. Erinevad uuringud on näidanud seoseid ülekaalulisuse ja vähese vee joomise vahel.

 

6. Liigesevalud ja - krambid

Kõhred, luud ja hambad sisaldavad samuti vett. Kui kehas pole piisavalt vedelikku, siis tekib kõhrede vahel hõõrumine ja sellega kaasnevad liigestevalud. Samuti tekivad krambid dehüdratatsiooni tõttu, mis on vallandanud mineraalide kao organismis.

 

 

 

7.  Kõhukinnisus

Väljaheide sisaldab umbes 75% vett, samuti on vaja vedelikku väljaheite moodustamiseks ja väljutamiseks soolestikust. Vedelikupuudus muudab väljaheite konsistentsi ja muudab väljutamist raskemaks.

 

8. Väsimustunne

Keha reageerib vedelikupuuduse korral muutes aeglasemaks füüsilisi pingutusi selleks, et vältida vähem olulisi kulutusi. See reaktsioon toob kaasa väsimustunde.

 

9. Pearinglus

Vedelikupuudus võib tekitada pearinglust, sest dehüdratatsioon vähendab kehas ringlevat vere mahtu. 

 

10. Neeruvalud

Neerud puhastavad verd ja filtreerivad välja mürgiseid aineid. Kui inimene ei joo piisavalt vett, siis muudab see neerude tööd raskemaks ning võib põhjustada neerukivide teket. 

Mõned nõuanded, mis aitavad meeles pidada, et vee joomine on tähtis

Vee joomine tuleb tihti meelde alles siis, kui janu tekib. Selleks, et aga mitte ära unustada, et vee joomine on tähtis, on siin mõned head nõuanded.

  • Pane meeldetuletused telefoni või kella peale erinevate kellaaegade peale päeva jooksul, siis ei unusta sa ära vee joomist.
  • Vali endale lemmikpudel. Kindlasti vali selleks klaasist pudel, sest plastmass ei ole tervisele kõige parem.
  • Joo enne, kui tekib janu. Hoia veepudelit alati käe ulatuses, ära oota, et tekiks janutunne.
  • Söö toite, mis sisaldavad palju vett. Valva alati, et sa sööks toiduaineid, mis sisaldavad palju vett. Kurk, arbuus, suvekõrvits jne. 
  • Muuda vesi eliksiiriks. Lisa oma joogiveele marju, sidruniviile või basiilikut. Muuda vee joomine naudinguks ja see ei tekita sinus enam vastumeelsust.



Kommentaare ei ole