{ads}

HIDE

Viimased

latest

Suhtekriis : jääda kokku või minna lahku?

  foto : pexels / Kampus Production      Tasapisi tekkivad...

 

foto : pexels / Kampus Production

 

 

 Tasapisi tekkivad probleemid, vähene suhtlemine ja pinged mõjutavadki kõige rohkem paari igapäevast elu. Selline asi võib tekitada täiesti lootusetu tunde, et enam ei olegi võimalik normaalselt suhelda ja kas üldse on sellisel kooselul mingit mõtet. Kiirustada siiski ei maksa. 

Kõige parem oleks suhtekriisi ajal mitte ühtegi suhet puudutavat otsust vastu võtta. Selliste pingeliste perioodide ajal kiputakse rohkem tegema impulsiivseid, mitte ratsionaalseid otsuseid, mida hiljem tuleb kahetseda. 

Seega ära hakka ähvardusi loopima, et sa pakid oma kohvrid ja nõuad lahutust peale järgmist tüli. Selle asemel hoia vaimset ja füüsilist distantsi : mine näiteks välja jalutama või kohvi jooma mõne sõbraga, helista mõnele sugulasele või mine lihtsalt šoppama. Ehk teisisõnu, mine tuuluta pead. 

 

 

Kui olukord muutub tõesti liiga raskeks kodus, siis paki oma asjad ja mine päevaks paariks mõne usaldusväärse inimese juurde, et sa saaksid oma suhte tuleviku üle järele mõtelda rahulikus keskkonnas, kus sa tunned ennast hästi. 

 

Mis saab edasi? 

Kuidas teada saada, kas suhe on tõesti läbi saanud või on veel lootust midagi päästa? Tee nagu koolis : võta puhas paberileht ja tõmba keskele joon. Ühele poole kirjuta see, mis sulle selles suhtes meeldib ja teisele poole see, mis ei meeldi. Ära unusta analüüsida oma suhet, mitte oma kaaslast. 

Katsu jääda seejuures võimalikuks konkreetseks ja pragmaatiliseks. Katsu leida õiged sõnad ja ära tee seda kiirustades. Mis siis, kui sul läheb mitu päeva selle täitmiseks. Su suhe on seda väärt, et sa teed asju hästi ja korralikult. 

 

 

Kui lahkuminek on ainus võimalus

Seejärel kaalu seda, mida sa kirjutasid, tee linnukesed kõige olulisemate punktide kõrvale või pane kirjutatu tähtsuse järjekorda.  Katsu leida tasakaal positiivsete ja negatiivsete punktide vahel. Kui negatiivset on rohkem, kui positiivset, on suhteprobleemid ilmselt sügavamad ja ainus võimalus on minna lahku. 

Kui see esimene harjutus ei andnud mingeid tulemusi, siis koosta nimekiri oma väärtushinnangutest. Mõtle järele, mis on kõige tähtsam sinu jaoks, sinu elus ja suhetes. Sa võid panna sellesse nimekirja kirja kõik, mis puudutab turvalisust, hingerahu, ausust ja siirust, suhtlemist, usaldusväärsust, pühendumust, vabadust, sõltumatust ja headust. 

Järgmine küsimus, mille peale sa peaksid mõtlema : kas su kaaslane austab sinu väärtushinnanguid? Tuleta iga ülalmainitud väärtushinnanguga meelde mõni konkreetne näide. 


Kuidas suhet päästa? 

Enamikul juhtudel on probleemiks suhtlemisprobleem, mitte omavaheline probleem. Seega katsuge leida võimalus, et rääkida rahulikult, ilma ärritumata, et väljendada oma vajadusi ja soove. 

Kui sa otsustad jääda oma kaaslasega, siis pane paika oma tingimused ning katseaeg (1-2 kuud näiteks). Loomulikult peab su kaaslane olema teadlik sellest katseajast. 

 


Suhtekriis

Kas suhtekriisi ajal tuleks oma lähedastega nõu pidada? Psühholoogide sõnul ei ole see hea mõte. Sinu sõbrad, sugulased ja töökaaslased näevad antud olukorda ainult oma mätta otsast, sõltuvalt enda arusaamadest, elukogemustest, väärtushinnangutest ja hingehaavadest. Lõpptulemuseks on see, et sulle öeldakse midagi, mis sulle üldse ei pruugi sobida ja millest sul pole mitte mingit kasu, sest seda nõuannet on sulle andnud inimene, kes näeb asju läbi enda prisma. Sind ei aita see aga mitte kuidagi. 

Mis veelgi hullem, sa ei tea ise ka lõpuks, kas sa peaksid kuulama oma lähedase soovitusi (millega sa võid oma suhtele halba teha)  või neid ignoreerima ja mitte välja tegema (tehes seega haiget oma lähedasele). 

Kui olukord muutub siiski hullemaks ja sul on raske leida väljapääsu, katsu pidada nõu mõne perenõustaja või psühholoogiga. Mõnikord on ka suhteteraapiast abi.


Kommentaare ei ole