Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

Kui suur kulutaja sina oled? Ja kuidas sina oma rahaasjadega ümber käid?

  Foto : unsplash / Michael Longmire Raha. Paraku on raha me...

 

Foto : unsplash / Michael Longmire

Raha. Paraku on raha meie elu keskmes. Raha on see, mille pärast me käime tööl. Raha võimaldab meil elada ning raha on meil siis kas vähem või rohkem, vastavalt sellele, millised on inimese sissetulekud. Raha võib olla ka probleemide allikaks, kas siis poliitiliste, peresiseste või sõpradevaheliste probleemide. Miks mitte vaadata järgi, milline rahatark sina oled selleks, et parandada oma finantselu. 


Kuidas sina oma finantselu organiseerid? 

Finantsnõustaja Ellie-Austin Williams selgitas ajakirja Cosmopolitani veergudel, inimesi võib liigitada viite gruppi vastavalt sellele, kuidas nad oma rahaga ümber käivad (kulutajad, säästjad, investeerijad, laenajad ning need, kes mõtlevad halva oma rahaasjadele). 

Esimese asjana tuleks vaadata, millisesse kategooriasse sina kuulud, isegi, kui sageli ei kuulu me täiesti ühte gruppi ja võime end ära tunda nii ühes, kui teises. 

Mõnedele küsimustele vastamine aitab sul aga suuremat selgust saada.

  • Kas suurema summa kulutamine tekitab sinus stressi? Või tunned sa ennast rahulikult, kui sa sooritad mõne suurema ostu?
  • Kas sa oled võimeline oma rahaga riskima teades, et sul on suured kasud mängus? Või eelistad sa jääda ettevaatlikuks ning vältida riski?
  • Kas sa oled võimeline palju kulutama ja tunned end seejuures hästi ehkki kuu lõpp võib tekitada masendust? Või siis ei mõtle sa üldse oma rahalisele olukorrale?
  • Kas sa mõtled alati eelkõige pikemale perioodile, võttes rahaga seotud otsuseid vastu ega näe asju lühikeses mastaabis? 
 
 
 

Vaatame nüüd erinevaid kategooriaid lähemalt

Kulutajad

Kulutajad, nagu nimest võib välja lugeda, ostavad üsna tihti. Sageli leiab ta, et säästmine ja raha kõrvale panemine on üsna mõttetu. Kulutaja ei ole tegelikult egoist, sest ta võib olla väga helde ja suuremeelne teiste vastu.  

Nõuanne kulutajatele : sea endale kindel eelarve. See on väga tähtis, kui sa ei taha kõike oma raha ära raisata. Pane iga kuu natuke kõrvale säästudeks ja tuleviku tarbeks.

 

Säästjad

Säästmine võib olla üsna tark ja mõistlik otsus aga samuti olla märk inimesest, kes on liiga ihne. Majanduslikult tark inimene teab, kuidas kaitsta oma vara, ta leiab alati kõige paremad võimalused raha teenimiseks ning teeb kõik, et mitte oma raha kaotada.  

Nõuanne säästjatele : raha säästmine on väga hea, eriti, kui sul on olemas kindlad plaanid, mida sa tahad kunagi ellu viia. Aga ära ole iseenda vastu liiga nõudlik ja luba endale aeg-ajalt midagi head.

 

Investeerijad

Investeerija on väga tark finantsalal, vähemalt me soovime, et see nii oleks. Mõned võivad aga laskuda liialdustesse ning investeerida oma raha kahtlastesse tehingutesse, mis võivad väga halvasti lõppeda.

Nõuanne investeerijatele:  Hoia oma investeeringuid kontrolli all. Ära unusta, et sa ei tohi oma raha kaotada. Ja ära unusta samuti nautida elu. Isegi, kui raha kokku hoidmine on alati tark otsus.

 

 

 

Laenajad

Võlgnikku ei maksa segi ajada kulutajaga. Võlgnik on see, kes laenab raha kulutamiseks. Ta ei tunne end seejuures halvasti.

Nõuanne laenajatele: seda on lihtsam öelda, kui teha aga hea oleks õppida oma rahaasju paremini organiseerima igal nädalal ja kasutada arvete tasumiseks sularaha. 


Need, kes harva raha peale mõtlevad

Sellesse kategooriasse kuuluvad need inimesed, kes on nagu jaanalinnud ja ei taha tõele otsa vaadata, sest tõde teeb haiget. Või siis need, kes ei mõtle sellel põhjusel, et nad on majanduslikult heal järjel.

Nõuanne neile: see oleneb, kumbasse kategooriasse sa kuulud aga kuidas ka ei ole, katsu jälgida oma rahaasju, on sul siis palju või vähe raha. Raha peale mitte mõtlemine on hea aga katsu lihtsalt kontrollida, kuidas asjad tegelikult on. 


  

Kommentaare ei ole