Viimased lood

latest

Mida ei tohiks öelda ühele depressioonis inimesele

foto : unsplash / Sasha Freemind    Kuna depressioon muudab ...

foto : unsplash / Sasha Freemind

 

 Kuna depressioon muudab ajukeemiat, ei ela depressioonis inimene samas reaalsuses nagu teised inimesed. Ja sellepärast ei mõju talle see, kui sa ütled, et mine värsket õhku hingama või proovi joogat, nii nagu sa sooviksid, hoolimata sinu headest kavatsustest. 

Isegi kui mentaliteet on selles suhtes kõvasti edusamme teinud ja arenenud, siis on depressioonist rääkimine ja selle enesele tunnistamine ikka veel paljude jaoks tabuteema. Kui sul on mõni lähedane, kellel on depressioon, siis ilmselt oled sa proovinud omalt poolt kõik, et näidata välja hoolitsust ning katsunud teda aidata. Sageli kahjuks sellest aga ei piisa. Sa oled isegi katsunud teda natuke "raputada" aga ilma tulemusteta. Põhjus on üsna lihtne, nimelt võib see, mida sina heast südamest ja heade kavatsustega ütled, tekitada hoopis vastupidise tulemuse. Ja panna depressioonis inimest veelgi rohkem kannatama, tekitades temas lisaks süütunnet.

 

Laused, mida ei tohiks depressioonis inimesele öelda

"Lõpeta see enesele küsimuste esitamine ja enese piinamine"

Depressioonis inimesele võib tunduda, et ta on sügava udu sees ega leia väljapääsu. Sellest üksi aga ei piisa, kui sa ütled talle, et ta ei tohiks enam nii palju mõtelda.

 

"Mine välja, hinga värsket õhku ja küll sa näed, su enesetunne paraneb"

Depressioonis inimene ei taha välja minna. Teaduslikud uuringud on küll näidanud, et isegi mõõdukas liikumine ja spordi tegemine on vaimsele tervisele kasuli, eriti just depressiooni puhul. Selleks, et välja minna, on vaja end sundida selleks. Ärgata, tõusta voodist, panna end riidesse ja minna välja ja see ongi kõige raskem. Sest depressioonis inimest ei huvita lihtsalt mitte miski, tal puudub vähimgi huvi ja veelgi vähem huvi pakub talle mõte minna välja.

 

 

 

"Tee midagi ometi, võta midagi ette"

Depressioon on pidev kurbusetunne, mitte mööduv. Millegi tegemine ei aita sellest üle saada ja enesetunnet parandada. Depressioon viib ära kogu elurõõmu ning teeb su energiast tühjaks. 

 

"Sul on kõik olemas, et õnnelik olla, mida sa hädaldad"

Ilus kodus, tore pere, auto, hoolitsev elukaaslane, armsad lapsed, hea töökoht, lisaks reisid aastaringselt... Paberi peal on kõik ilus. Ja hoolimata kõigest on võimalik, et inimene, kellel see kõik olemas on, kannatab depressiooni all. Kunagise traumeeriva sündmuse pärast. Mõne olukorra pärast. Põhjuseid on palju. Inimene ise saab aru, et ta peaks olema õnnelik aga ta ei leia oma probleemile põhjust.

 

"Ole õnnelik, see on ju su enda valik"

Isegi terve inimese jaoks pole see valik niisama kerge sageli. Depressioonis inimese jaoks aga võib otsuste tegemine tekitada ärevust ja olla lihtsalt ületamatu samm. Ta ei tea ise ka enam, mida teha. 

 

"Sa oled ju noor inimene, mis depressioonist sa räägid, sa pole elu veel õieti näinudki"

Depressioonil ei ole vanust. Ka lapsed kannatavad mõnikord depressiooni käes. Ja teismelised. Mõnikord tekib depressioon hiljem. Üks ootamatu sündmus võib selle vallandajaks olla aga põhjust ei olegi alati nii lihtne leida. 

 

"Hakka mediteerima"

Selleks, et mediteerida, tuleb keskenduda. Mediteerimine iseenesest aitab küll enesetunnet parandada aga depressioonis inimesel on väga raske keskenduda. 

 

"Kas siis minuga ka sa ei tunne end hästi? "

Ehkki inimene mõtleb ainult head selle küsimusega, avaldab ta pinget teisele sellega. Depressioon ei mõjuta ainult inimest ennast, vaid ka tema lähedasi. 

 

 

 

"Sa näed küll ju normaalne välja, üldse ei tundu, et sa oleksid kurb"

Depressioon ei väljendu kõikide inimeste puhul samasuguste sümptomite läbi. Isegi need, kes pealtnäha paistavad õnnelikud ja rahulikud, võivad kannatada depressiooni all. Mõnikord tundub, et inimene on ju nii rõõmus, kuidas see võimalik on, et temal on depressioon.

 

"Ära võta neid tablette, need tekitavad sõltuvust."

Depressioon on  haigus, mille põhjustajaks on meeleolu, motivatsiooni, und ja söögiisu reguleerivate närvirakkude talitlushäire. Teinekord ei saa isegi psühhoteraapiaga enne alustada, kui haigusega seotud kannatused ei alane. Sellepärast kirjutab psühholoog välja antidepressandid, mis mõjutavad närvirakke ning parandavad võimalikud valeühendused ning aitavad reguleerida meeleolu. 


"See kõik on ainult sinu enda peas, sa ise mõtled end haigeks. Mõtle millegi muu peale. Näe asju paremas valguses. Elu on ilus ju"

Aju ei saa kahjuks mingile nupule vajutades vahepeal välja lülitada. Kui inimene saaks oma meeleolu parandada ja luua oma peas korda, lõpetada see pidev mõtlemine, siis ta teeks seda kahtlemata. Aga haigus räägib tema enda eest.


"Meil kõigil on probleeme elus"

Depressioonis inimene on teadlik sellest aga tal pole muud valikut. Ta kannatab päriselt ka. Siin ei ole midagi ühist tahtejõuga. Sellised laused tekitavad temas ainult süütunnet, pettumust ja pinget. Katsu teda paremini ära kuulata aga ära hakka võrdlema ega väiksemaks tegema tema muret.


Kõikide nende lausete asemel katsu parem küsida selliseid küsimusi, millele ei saa vastata jah või ei. Lase inimesel end tühjaks rääkida.


Kommentaare ei ole