Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

Kas lapsed peegeldavad oma vanemaid?

  Lapsed peegeldavad meid ja meie oleme oma laste peegliks. Seega katsume vähemalt olla nii heaks peegliks, kui võimalik, mille läbi ...

 

Lapsed peegeldavad meid ja meie oleme oma laste peegliks. Seega katsume vähemalt olla nii heaks peegliks, kui võimalik, mille läbi nemad iseennast näha võivad. 

 

unsplash@jw whitt

 

Lapsed on nagu svamm: nad võtavad endasse kõik, mida nad näevad ja kuulevad. Ainuüksi selle tõttu on oluline, et kõik koduseinte vahel toimuv oleks kasulik nende kasvamisele ja käitumisele. 

Lapsevanemaks olemine on tõeline väljakutse. Lapsevanema sõnad ja teod ei tohi minna vastuollu tema enda sõnade ja tegudega, sest lapsed panevad kõike tähele, nad vaatlevad meid ja jäljendavad meid. 

Sest lapsed tahavad sarnaneda oma vanematele. Sellepärast on neile vaja näidata head eeskuju selleks, et neile tagada korralik kasvatuse alustala, väärtushinnangud ja põhimõtted. 

Alateadvuslikult jäljendavad lapsed kõiki su liigutusi ja žeste, tegusid, rääkimisviisi ja isegi suhtlemist teiste inimestega. Sest lapsed on oma vanematega emotsionaalses ühenduses.

 

 

 

 

Kuidas näidata head eeskuju oma lastele? 

 

1. Loo usalduslik õhkkond ja hea suhtlemine oma kodus

 

Omavaheline suhtlemine on igas peres kõige tähtsam. See loob usaldusliku õhkkonna ja tugevdab omavahelisi suhteid. Samuti paneb see lapse ennast hästi tundma ja tekitab turvatunde.

 

2. Tervislikud eluviisid

 

Kuna lapsed peegeldavad oma vanemaid, siis tahad sa ju oma lastele parimat, kas pole? Sa tahad, et nad elaksid tervislikult. Seega, kui sa soovid, et su lapsed tegeleksid spordiga ja sööksid rohkem köögivilju - näita neile eeskuju.

On vanasõna, mis ütleb, et hea eeskuju on parem, kui tuhat sõna. Katsu seda rakendada iga päev. Ära noomi ja tõrele oma lastega, et panna neid tegema ühte või teist asja, parem tehke üheskoos neid asju.

 

3. Ära karju

 

Väga raske on mõnikord end tagasi hoida. See on tõeline väljakutse teatud situatsioonides hoida end tagasi ja jääda kannatlikuks. Ent ka kõige pingelisemal ja raskemal perioodil, ei tohiks röökida ega karjuda ei oma lapse ega teiste pereliikmete peale. 

Sest, kui sa seda teed, siis hakkavad su lapsed pidama sellist käitumisviisi normaalseks. Ja kui nemad omakorda hakkavad karjuma või röökima, ei saa sa neid korrale kutsuda, sest nad vastavad sulle, et sina ju ka karjusid.

 

 

 

 

4. Väärtusta ausust

 

Kui sa ei taha, et su lapsed sulle valetavad, siis ära sina ise ka valeta. Ja ära leia endale vabandusi. Kui sa oled midagi lubanud, siis tee seda. See kujundab neis väärtushinnanguid ja õpetab vastutus- ja kohusetunnet.

 

5. Ära kasuta vägivalda

 

Halvad harjumused hakkavad kiiremini külge, kui head. Ära kasuta vägivalda, kui kasvatusmeetodit. Kui su laps on hakkama saanud millegi halvaga, siis räägi temaga ja tee talle selgeks, et see mida ta tegi, ei ole õige. Kasutades vägivalda, lood sa soodsa tingimuse selleks, et sinu laps tulevikus sind jäljendama hakkab ja muutub agressiivseks. Probleemide lahendamise juures tuleks parem julgustada omavahelist suhtlemist, nii hakkab su laps sind austama , teades, et ta võib alati sinu poole oma probleemidega pöörduda.

 

6. Austa teisi ja käitu austusväärselt 

 

Ära kohtle teisi inimesi halvasti, ära mõista neid hukka ja ära kritiseeri neid. Nii õpivad su lapsed teisi hindama ja teistega hästi läbi saama.

Kui su lapsed käituvad sinu suhtes halvasti, ära tee nii nagu midagi poleks olnud. Ütle neile, et nii ei räägita ega käituta sinuga. Kasvata ja õpeta neid parimal viisil. Teie omavaheline suhe peab olema usalduslik ja rajatud vastastikkusele austusele. Ja seda suhet ehitate te üles üheskoos.

 

 

 

 

7. Võitle oma eesmärkide nimel

 

Emaks või isaks olemine ei tähenda seda, et sa jätad kõrvale kõik oma unistused ja eesmärgid. Isegi, kui see pole kerge, ei ole see ka võimatu. Katsu iga päev tegeleda sellega, mis sulle endale tähtis on. Nii muutud sa ka oma laste silmis eeskujuks, sest nad näevad su pingutusi ja pühendumust tegeleda oma isiklike asjadega.

 

8. Ole õnnelik

 

Kõige suurem õnn on muidugi olla koos lastega. Aga näita seda neile siis välja, ütle neile, kui tähtsad nad sulle on, kallista neid, hooli neist ja ütle, et sa neid armastad. Naudi neid hetki, mis te koos olete ja anna neile teada, kui õnnelik sa oled. 

Kui sa neile annad oma armastust, siis saad sa vastu armastust. Su lapsed annavad sulle tagasi mitmekordselt kõik su kallistused, musid ja armastuse. Ja see tähendab juba topelt õnne.

 

9. Ära karda vigu teha

 

Mõnikord sa eksid. See ei tähenda aga seda, et sa oled läbi kukkunud, vähemalt mitte siis, kui sa tahad ise oma vigu parandada. Su lapsed näevad, et sul on piisavalt julgust, et oma vigu tunnistada, neist õppida ja end parandada, ning nad hakkavad sind jäljendama omakorda. 

Jah, lapsed peegeldavad oma vanemaid. Ole oma laste jaoks peegel, kust su lapsed ennast näha võivad ja tunda uhkust selle üle, kes nad on. 

 

 

Allikas: amelioretasante

Kommentaare ei ole