Viimased lood

latest

Milliseid hoiakuid ja käitumisharjumusi lapsevanemad peaksid vältima?

 Selle asemel, et kritiseerida tänapäeva noori, peaks hoopis rohkem analüüsima tänapäeva lapsevanemaid. Sest laste ja noorte käitumin...

 Selle asemel, et kritiseerida tänapäeva noori, peaks hoopis rohkem analüüsima tänapäeva lapsevanemaid. Sest laste ja noorte käitumine sõltub vanemate kasvatusest. 

 Lastevanemaks olemine ei ole lihtne. Ükski lapsevanem ei soovi, et tema laps käituks viisil, mis temale ei sobi ega meeldi. Soovides kehtestada reegleid laste kasvatuse juures või siis lasta lastel hoopis ilma piirideta kasvada, võivad lapsevanemad tekitada hoopis laastava olukorra nii endile, kui lastele. 

 

unsplash@kellysikkema

 

Lapsevanemaks olemine esitab tõelisi väljakutseid, milleks me pole sageli ette valmistunud. Koolis ei õpetata seda, kuidas saada heaks lapsevanemaks. Laps on aga indiviid, kes sõltub oma vanemast ja vajab teda.

Lapse käitumine on sageli aga seotud oma vanemate hoiakuga. 

 

Milliseid vigu teevad aga lapsevanemad kõige sagedamini laste kasvatuse juures? 

 

1. Laste ees tülitsemine

 

Vanemate tülitsemine laste ees mõjub lapse arengule ja psüühikale. Laps võib samuti tulevikus jäljendada vanemate käitumist ja muutuda ise agressiivseks, võttes sellist käitumist normaalse nähtusena. 

 

 

 

 

2. Lapse tunnete eiramine ja ignoreerimine

 

Ka lapse tunded on tähtsad ja nad vajavad võib-olla isegi rohkem vanemate poolsed tähelepanu, mõistmist, kaastunnet ja kannatlikkust.

 

3. Liigne hellitamine

 

Selline käitumine võib lapses tekitada eksiarvamust, et õnn seisneb üksnes materiaalsete vajaduste rahuldamises ja ta ei õpi tundma ega hindama tõelisi väärtushinnanguid nagu pere, armastus ja isiklikud kordaminekud ja edusammud.


4. Teiste kritiseerimine

 

Lapsed peegeldavad oma vanemaid ja õpivad nende käitumisest. Kui sul on harjumuseks teisi inimesi halvustada ja kritiseerida, siis ära unusta, et su laps hakkab jäljendama sinu käitumismudelit, võttes selle omaks.


5. Liigne nõudlikkus

 

Lapse arengu heaks on vajalik, et lapsevanem teda suunaks ja aitaks tal oma potentsiaali arendada. Sama oluline on ka jätta lapsele võimalus ise valida seda, mis talle meeldib ja mida ta tulevikus teha tahaks.

 

 

 

 

 

6. Ilma õigustusteta keeldumised

 

Lihtsalt keeldumine millegist ilma, et lapsevanem võtaks vaevaks lapsele põhjendada seda, miks ta nii otsustas, võib tekitada lapses trotsi ja põhjustada hoopis vastupidise efekti.

 

7. Häbistamine ja alandamine

 

Liigne kriitika lapse aadressil jääb neile endile sageli terveks eluks meelde, sest halvad asjad jäävad kusagile alateadvusse ja võivad tekitada tulevikus alaväärsuskompleksi ning teisi probleeme, mis takistavad lapsel täisväärtuslikult elada. Kritiseerimise ja karistamise asemel tuleks last julgustada ja aidata tal enesekindlamaks saada. 


8. Ekraanisõltuvuse julgustamine

 

Lapsevanem on see, kes määrab piirid, sest ekraanisõltuvus võib tekitada erinevad isiksusehäireid laste juures nagu ärrituvus, närvilisus, suhtlemisvaegus, sotsiaalprobleemid ja üksindus. Ekraanide taga veedetud aega on võimalik kasutada targemalt nagu näiteks mõne muusikariista mängima õppimisega.

 

 

 

 

 

9. Lastele valetamine

 

Mõnikord võib olla vajalik kasutada hädavalet, kui tõde on liiga keeruline ja raske selgitada. See ei tohiks aga muutuda reegliks, mis võimaldaks kiiremini probleeme lahendada. Parem on selgitada maast madalast lastele, kohandades oma sõnu vastavalt nende eale selleks, et selgitada mõningaid olukordi lahti nii, et laps ka sellest aru saaks.

 

10. Huvi puudumine lapse tegevuse vastu

 

On lapsi, kes ei armasta palju oma päevatoimetustest rääkida, ent kõik lapsed tunnevad end hästi, kui neilt küsitakse, kuidas nende päev möödus ja mida nad tegid. See näitab neile vanemate poolset hoolt ja huvi. 

 

11. Lasta lapsel süüa ükskõik mida

 

Selleks, et laps saaks normaalselt kasvada ja areneda, peab ta varakult omandama head ja korralikud toitumisharjumused, mis sageli jäävad pidama kogu eluks. 

 

12. Oma unistuste täitumine läbi laste

 

Lapsed on küll meie lapsed aga jäävad siiski eraldiseisvad indiviidid, kellel on oma isiksus ja omad unistused ning eesmärgid. Soovitatav on aidata lastel oma potentsiaali realiseerida selleks, et õnnelikuks saada.

 

Kommentaare ei ole