Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

Mida teeb 28-päeva ilma alkoholita inimese kehaga?

  Nagu öeldakse: põhjust pudeli avamiseks ja klaasi tõstmiseks leiab alati. Alkoholil on nii suur osa inimeste elust, ta saadab meid kõi...

 

Nagu öeldakse: põhjust pudeli avamiseks ja klaasi tõstmiseks leiab alati. Alkoholil on nii suur osa inimeste elust, ta saadab meid kõikidel suurematel ja tähtsamatel üritustel. Ent nagu kõik seda teavad, ei ole alkohol tervisele sugugi kasulik.

3 miljonit surmajuhtumit aastas. Tegemist on Maailma Tervishoiuorganisatsiooni 2018. aasta andmetega, mille järgi on alkohol igal aastal rohkem, kui 5,3 % inimeste surmade põhjuseks. Alkoholist põhjustatud haiguste nimekiri ulatub üle 200-ni, nende seas on kõige rohkem tuntud maksatsirroos ja -vähk ning alkoholimürgitus.

Juba selle tõttu on eluliselt tähtis vabaneda sellest halvast sõltuvusest juba selleks, et säilitada oma vaimset ja füüsilist tervist.

Mis juhtub kehaga, kui lõpetada alkoholi tarbimine täielikult 28-päevaks?
Esimene nädal

Toitumisharjumused paranevad

Peale alkohoolsete jookide tarbimist muutub toidutaju täielikult: alkoholi tarbinud isikud valivad sageli rasvasema ja halvema kvaliteediga toidu, kui teised. Seega võib see kaasa tuua ka ülekaalulisust ja südame-veresoonkonna haiguseid. Lisaks sellele on uuringud näidanud, et alkoholi joomine on otseselt seotud suhkru tarbimisega. Alkoholi joovad inimesed eelistavad rohkem sahharoosi sisaldavaid tooteid, mis pikemas perspektiivis samuti terviseprobleeme kaasa võivad tuua.

Parem uni


Sõltuvusharjumustega inimesel peale alkohoolsete jookide tarbimise lõpetamist halveneb une kvaliteet esimesel nädalal. Seda põhjustavad võõrutusnähud, mis annavad endast kõige rohkem märku just öösel. Peale seda une kvaliteet paraneb märkimisväärselt. Alkoholi tarbimine mõjub halvasti kogu organismile terviklikult.
Teine nädal

Maks puhastub

Võõrutusnähud võivad kaasa tuua endaga psühhiaatrilisi häireid, ent organismi puhastumise jooksul taanduvad nähtused. Kõige rohkem kannatab liigse alkoholi tarbimise all maks, mille rakke ja ensüüme alkohol hävitab. Õnneks on maksa võimalik turgutada, aidates tal paremini funktsioneerida ning teha kõik, et maksarakud taastuksid. Selleks aga on vaja maksale anda aega puhastumiseks. Liigne alkoholi tarbimine võib tekitada maksakoes pöördumatuid muutusi ehk põhjustada tsirroosi.

Parem seedimine
Uuringute järgi tekivad kõrvetised alkoholi tarbimise järel, põhjuseks sellele on reflukshaigus, mis on tekkinud sulgurlihase nõrgenemisest.

Kolmas nädal 

Naha ja hammaste seisukord paraneb


Gateshead College' professor Jill Holden'i snul on täiesti mõttetu kulutada raha kallite kreemide ja teiste naha hooldusvahendite peale, kui samal ajal jätkata alkoholi tarbimist. Alkohol viib kehast vett välja, tekitab näo punetust, alandab vitamiinide ja mineraalide taset organismis, muudab nahka kahvatumaks, laiendab veresooni - ühesõnaga mõjub alkohol nahale kahjulikult. Juba paari nädala pärast ilma alkoholi joomiseta on naha kvaliteet silmnähtavalt paranenud. Samuti mõjub alkohol kahjulikult hammaste pindmisele kihile ehk emailile.

Neljas nädal

Kehakaalu alanemine

Alkoholi ja ülekaalu vahelise seose suhtes on mitmeid erinevaid uuringuid läbi viidud. Alkohol sisaldab madala toiteväärtusega ent liigseid kaloreid, mis võivad põhjustada ülekaalulisust.
Kommentaare ei ole