Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

Millised haiguseid koerad ära tunnevad inimeste juures?

Koertel on hästi väljaarenenud haistmismeel, millele tänu nemad võivad tunda seda, millest meie veel teadlikudki ei ole. Paljud teenistusko...

Koertel on hästi väljaarenenud haistmismeel, millele tänu nemad võivad tunda seda, millest meie veel teadlikudki ei ole. Paljud teenistuskoerad töötavad inimestega ja aitavad tuvastada narkootiliste ainete või lõhkekehade olemasolu. Tänu oma heale haistmisvõimele, suudavad koerad aga ka tuvastada erinevaid patoloogiaid inimeste juures.

Covid-19

Praeguse sanitaarkriisi raames on mitmed teadlased hakanud koeri välja treenima koroonaviirust tuvastama. Eesmärk on panna koera tuvastama haigusega kaasaskäivat spetsiifilist lõhna. Esimesed katsed sellega on üsna paljutõotavad.

Malaaria

See parasiitne haigus on transmissiivne ning kandub inimesele edasi nakatunud emaste Anopheles-sääskede kaudu. Koerad aga suudavad nüüd tuvastada juba malaaria haigust. 2019. aastal viisid Briti teadlased läbi eksperimendi Aafrika läänerannikul asuvas Gambia riigis, lastes koertel nuusutada nende laste sokke, kes põdesid malaariat aga kellel puudusid haigusele iseloomulikud sümptomid. Eksperiment õnnestus ning teadlased loodavad edaspidigi kasutada koerte haistmismeelt tuvastamaks asümptomaatiliste haigusvormidega malaariat.

Migreen

Migreenihoo ennetamine võib alandada suurel määral valu tugevust ja kestvust. 2013. aastal ajakirjas Journal of Alternative and Complementary Medicine avaldatud uuringust selgus, et 60 % uuringutööst  osa võtnud inimestest kinnitasid, et koer on see, kes hoiatab neid ette paar tundi enne, kui migreenihoog alanudki veel on.

Diabeet

2019. aastal Briti ajakirjas "Plos One" avaldatud uurimistöö järgi, suutsid koerad hinnata oma pereme veresuhkru taset 80% korral. Hüpoglükeemiaga seostuvat spetsiifilist lõhna tundes võib koer hakata imelikult käituma, näiteks müksides koonu vastu peremehe jalga.

Vähk

Viimaste aastate jooksul on meediast läbi käinud mitmed lood, mis räägivad koertest, kes on suutnud tuvastada vähki. 2015. aastal suutis üks labradori tõugu koer Daisy, keda oli mitme aasta jooksul välja õpetatud vähki tuvastama, hoiatada oma perenaist, hõõrudes oma koonu tema rinna vastu. Natuke aega hiljem tuvastati naisel rinnavähk.

Seda kummalist nähtust võib seletada inimese uriinis või veres leiduv eriline lõhn. Inglise madalajalgsed hagijad suudavad tuvastada kopsuvähki vereanalüüside põhjal 96% korral.Allikas: laprovence.com

Kommentaare ei ole