Clever adsense

Viimased

latest

Iga teine inimene ajab need kaks tunnet segamini ja võib seetõttu valida armastuses vale partneri

  Kui ajad need kaks tunnet omavahel segamini, võid armastuses teha valesid valikuid Kui ajad külgetõmbe ja iha omavahel segamini, võid teha...

 

Kui ajad need kaks tunnet omavahel segamini, võid armastuses teha valesid valikuid

Kui ajad külgetõmbe ja iha omavahel segamini, võid teha armuelus valikuid, mida hiljem kahetsed. Uuringu järgi ei oska koguni iga teine inimene neid kahte tunnet selgelt eristada.

 

 

foto : Canva

 

Võib-olla oled sinagi mõnelt kohtingult lahkunud ainult ühe mõttega: sa tahad seda inimest võimalikult kiiresti uuesti näha.

Su süda lööb kiiremini, mõtled temale terve päeva ja kujutad juba ette, mis võiks teie vahel edasi juhtuda. Siis tundubki, et see peab olema millegi suure ja olulise algus.

Ometi võib kogu see tugev tunne mõne nädala pärast täielikult kaduda.

Samas võib juhtuda ka vastupidi. Alguses tunned kellegi vastu vaid tagasihoidlikku uudishimu, kuid aja jooksul kujuneb sellest suhtest üks sinu elu kõige tähtsamaid sidemeid.

Kas on võimalik, et me mõistame mõnikord oma tundeid valesti?

LELO korraldatud uuring, milles osales 9000 inimest, näitas, et vaid iga teine inimene oskab külgetõmmet ja iha selgelt eristada. Selline segadus võib otseselt mõjutada seda, kelle me endale partneriks valime.

 

 

Iha, külgetõmme ja armastus ei tähenda sama asja

Me kasutame neid sõnu sageli nii, nagu tähendaksid need üht ja sama. Tegelikult kirjeldavad need aga erinevaid kogemusi.

Külgetõmme tähendab seda, et mõni inimene pakub meile huvi ja tõmbab meid enda poole. Iha on aga tugev impulss, mis paneb meid tahtma sellele inimesele läheneda, teda suudelda, puudutada või temaga seksuaalset lähedust kogeda.

Romantiline armastus lisab sellele veel ühe mõõtme: kiindumuse, soovi luua püsiv suhe ja jagada teise inimesega oma igapäevaelu.

Seda erinevust rõhutavad ka Durhami ülikooli psühholoogiateadlase Meike Schelleri uuringud.

Tema töö näitab, et romantiline ja seksuaalne külgetõmme arenevad sageli koos, kuid mitte alati.

Mõni inimene võib tunda väga tugevat seksuaalset iha, ilma et ta sooviks romantilist suhet. Teisel võib aga tekkida sügav emotsionaalne kiindumus juba enne seda, kui seksuaalne iha üldse päriselt kujuneb.

Just siit saavadki paljud arusaamatused alguse.

 

 

Tugev füüsiline keemia ei tähenda alati armastust

Väga tugev füüsiline külgetõmme võib panna meid uskuma, et oleme leidnud „selle õige”. Tegelikult võib see tunne mõnikord väljendada vaid intensiivset iha.

Samas võime liiga kiiresti kõrvale lükata suhte, mis areneb aeglasemalt, sest see ei tekita kohe kuulsat armastust esimesest silmapilgust.

Ometi võib just rahulikumalt algav suhe kujuneda palju sügavamaks, turvalisemaks ja kestvamaks.

Alguse intensiivsus ei näita alati seda, kui palju on suhtel tegelikult tulevikupotentsiaali.

 

 

Oma tunnete parem mõistmine aitab pettumusi vältida

Meie tunded ei pruugi meid tingimata petta. Küll aga võib meid eksitada see, kuidas me neid tõlgendame.

Kuna ühiskonnas seostatakse seksi, iha ja armastust endiselt tugevalt omavahel, kipume arvama, et üks tunne viib loomulikult teiseni.

Tegelikult on täiesti võimalik kedagi ihaldada ilma temasse armunud olemata. Samuti võib kedagi sügavalt armastada, ilma et seksuaalne iha oleks kogu aeg ühtviisi tugev.

  1. aastal ajakirjas The Journal of Sex Research avaldatud uuring annab sellele samuti huvitava vaatenurga.

Uuringus osales 227 paari, kellel oli suhtes probleeme seksuaalse ihaga. Tulemused näitasid, et päevadel, mil partnerid tundsid teineteise vastu suuremat külgetõmmet, kogesid nad ka rohkem iha ja olid seksuaaleluga rohkem rahul.

Seega on külgetõmme ja iha tihedalt seotud, kuid need ei ole üks ja seesama.

Külgetõmme võib iha suurendada, kuid ainult sellest ei piisa terve suhte kirjeldamiseks.

 

 

Enne tähtsat valikut tasub endalt mõned küsimused küsida

Oma tunnetele sõnade leidmine aitab vältida otsuseid, mis sünnivad vaid hetke tugeva emotsiooni ajel.

Tasub endalt küsida:

Kas ma lihtsalt ihaldan seda inimest väga tugevalt?

Kas ma tunnen tema vastu ka päriselt kiindumust?

Kas suudan ette kujutada temaga ühist tulevikku ka siis, kui alguse tugev füüsiline keemia rahuneb?

Kas mulle meeldib see inimene ise või eelkõige tunne, mille ta minus tekitab?

Kas meie väärtused, soovid ja ootused sobivad omavahel?

Selliste küsimuste esitamine ei võta kohtumiselt ega armumisest maagiat ära.

Vastupidi – see aitab paremini eristada hetkelist iha tunnetest, millel võib olla tegelik võimalus ajas püsida.

Kommentaare ei ole