Kuidas hoiduda kiusatustest, mis poes käies tahes-tahtmata tekivad? Aeg on rääkida teistsugusest reaalsusest, ...
Kuidas hoiduda kiusatustest, mis poes käies tahes-tahtmata tekivad?
Aeg on rääkida teistsugusest reaalsusest, millega paljud meie seast peavad maadlema, eriti need, kellel hakkab juba aastaid turjale kogunema. 42-aastane Maarjat on juba pikemat aega kaaluprobleemid vaevanud. Maarja on tuntud oma hea huumorimeele ja armastusega kokakunsti vastu, aga hiljutised mõtisklused kaaluprobleemide üle on teda pannud mõtlema, kui palju mõjutavad meie ostusoove ja heaolu siiski toidupoed.
"Kõik algus täiesti tavaliselt. ", räägib Maarja : "Ma sõin, mida tahtsin ja ei mõtelnud tegelikult selle peale. Aga vanuse kasvades hakkavad kilod palju lihtsalt kogunema. Aga seda ma nüüd küll öelda ei saa, et see oleks ainult minu enda süü. "
Maarja räägib kiusatustest, mida ta toidupoodides paratamatult tunneb : "Niipea, kui te poodi sisenete, vaatavad teile vastu igasugused soodukad ja allahindlused : osta kolm pakki kommi, saad ühe tasuta! Krõpsud poole hinnaga, rääkimata pirukatest, mille lõhna on kaugele tunda! Mis see siis on, kui mitte tahtmine inimestes tekitada soovi osta! Muud ei ole, kui osta, osta, osta. Meil on kaupade küllus! Vaatad siia, vaatad sinna, ikka on midagi ahvatlevat, midagi sellist, et suu läheb vett täis ja neelud hakkavad käima. ", ohkab Maarja : "Ma tunnen ennast iga kord nagu oleksin ma mingisse ostulõksu püütud, on see siis normaalne? Aga nii see ilmselt peabki olema, kõik on selleks tehtud, et inimesed tarbiksid üha rohkem ja läheksidki seejuures hulluks!"
Maarja on aru saanud, kuidas toimib turundusstrateegija. "Kas te olete näiteks märganud, et tavaliselt on kõik puu- ja köögiviljad pandud poe teise otsa. Kõigepealt peate minema läbi küpsiste- ja kommideleti. Kui lõpuks puuviljaletini jõuate, on käru juba igasugust jama täis. Nad teevad meelega nii! "
Tänapäeva elu on Maarja sõnul väljakutseid täis : "Ma käin täiskohaga tööl ja ausalt, mul ei ole aega iga korda, et ise süüa teha. No palju lihtsam on poest osta valmistoitu soojaletist, kui hakata ise õhtul vaaritama. Aga alles siis, kui sa pärast hakkad lähemalt uurima, mida see kõik sisaldab, saad sa aru, kui palju suhkrut ja rasva seal on. "
Maarja ei ütlegi, et ta ise üldse süüdi ei ole, ta lihtsalt leiab, et see on väga ebaõiglane toidupoodidest. "Muidugi keegi ei käskinud mul osta neid kartulikrõpse. Aga teate kui raske on õhtul hilja töölt väsinuna tulles kiusatusele vastu panna. Või osta mõned pirukad. Minule isiklikult käib see üle jõu, ma tunnistan ausalt. "
Maarja räägib ka sooduskampaaniatest. "Ega tervislikku toitu ei hakka keegi alla hindama. Ikka on selline rämpstoit see, mida poole hinnaga pakutakse. Mina katsun anda endast parima, aga mis sa teed ära, kui tervislikku toitu ei tõsteta kunagi esile. "
Maarja leiab, et poed peaksid selles suhtes midagi ette võtma. "Miks mitte pakkuda rahvale tervislikumat toitu? Näiteks tervislikke snäkke ja vahepalasid kartulikrõpsude ja pirukate asemel? Või siis soojaletis võiks pakkuda toite ka neile, kes on huvitatud tervislikumast toitumisest ja mis ei oleks üle mõistuse kallid. "
Ta on mõtelnud ka sellele, kuidas kaup on välja pandud. "Näiteks, kui tervislikumad toidud oleksid pilkupüüdvamal kohal ja kutsuvad ostma, võib see aidata inimestel teha paremaid ja tervislikumaid valikuid ja nad ei torma kohe magusat ostma või seda, mille järgi isu tekib. "
Maarja ei ole ainuke, kes niimoodi mõtleb ja arutleb. Uuringud on näidanud, et paljud täiskasvanud võitlevad oma ülekaaluga, mille põhjustajaks on just toitumisharjumused ja keskkond. Kiirtoitude, valmistoitude ja odava toidu rohkus ning üleküllus muudavad raskeks kaalu langetamist ega aita inimestel langetada otsuseid, mis teeksid head nende tervisele.
"Ma tean, et ma pole ainuke, kes nii mõtleb.", ütleb Maarja :" Paljud mu sõbrad on samal arvamusel. Nendel on ka raske kaalust alla saada, võitlevad samamoodi nagu mina. Mõnikord tunneme end süüdi, teinekord tekitab see olukord sellist abituse tunnet. Kuidas teha paremaid valikuid ja osta tervislikumat kaupa, kui poed on nii üles ehitatud, et osta krõpsu, osta pirukaid, osta kommi - saad poole hinnaga!"
Hoolimata kõigest ei ole Maarja alla andnud. "Ma katsun end tasapisi ikkagi käsile võtta ja muuta oma eluviise tervislikumaks. Nüüd olen ma hakanud tegema ostunimekirju enne, kui ma poodi lähen ja katsun neist kinni pidada. Samuti ma üritan nii teha, et ei lähe poodi, kui kõht on ikka väga tühi. ".
Maarja on kaasanud ka lapsi sellesse protsessi. "Ma tahan, et lapsed ka saaksid aru, kui tähtis on süüa tervislikult, ma ei taha, et nemad peavad ka tulevikus hakkama oma ülekaaluga maadlema nagu mina. Me teeme lastega koos süüa ja valime värsket toorainet selleks. "
Kokkuvõttes soovib Maarja, et toidupoed muudaksid natuke oma süsteemi. "Muidugi ei saa poode kõiges süüdistada, aga oma osa on ikkagi ka neil. Tervislikku toitu tuleb esile tõsta rohkem. See ei ole kasulik mitte ainult tarbijale, vaid tervele ühiskonnale. Üheskoos võime me võidelda ülekaalulisuse vastu. Üksi ma seda ei suuda. "
Kommentaare ei ole