Kui sa oled olnud depressioonis, tead sa täpselt, mis sellega kaasneb. Pidev väsimus, uneprobleemid, seletamatud valud. Kui hing ...
Kui sa oled olnud depressioonis, tead sa täpselt, mis sellega kaasneb. Pidev väsimus, uneprobleemid, seletamatud valud. Kui hing valutab, annab ka keha sellest märku.
Sageli räägitakse depressiooniga kaasnevast kurbusest, motivatsioonipuudusest ja mustadest mõtetest. Vähem räägitakse aga sellest, kuidas depressioon füüsiliselt väljendub. Sest tegelikult on depressiooni taga hormoonide kõikumine ja liiga kõrge kortisooli ehk stressihormooni tase, mis mõjutab kogu organismi seisundit. Millised füüsilised sümptomid kaasnevad depressiooniga?
1. Madal immuunsus
Kas sa oled hakanud tihedaminu haigestuma? Krooniline stress ja depressioon nõrgestavad immuunsust, mille tõttu sa oled vastuvõtlikum haigustele. Pidev väsimustunne, kurnatus, sagedane nohusse jäämine või erinevad valud võivad olla märguandeks, et sa kannatad depressiooni all.
2. Uneprobleemid
Kas sul on raskusi magama jäämisega, kas sa ärkad öösiti üles või vastupidi, oled hakanud rohkem magama kui varem? Depressioon mõjutab une tsüklit. Selle põhjuseks on kortisool, mille tase peaks alanema, et sa saaksid uinuda. Kui kortisooli tase jääb kõrgeks, toimib see nagu looduslik kofeiin ega lase sul magada.
3. Kaalutõus (eriti kõhu piirkonnas)
Kõht on ikka see, mida stress armastab. Kortisool soodustab rasvade kuhjumist kõhu piirkonda, selle tõttu on ka kaalust alla saamine raskem. Kui tuju on halb, hakkab inimene valimatult sööma ja tihti suurtes kogustes, muutes olukorda veelgi hullemaks.
4. Lihasvalud ja pinged
Seljavalu, koormustunne õlgades, pinge alalõuas. Kui pea on mustadest mõtetest paks, kannatab selle all kogu keha. Sageli on tegemist juba krooniliste valudega, mis peegeldavad üldist halba enesetunnet. Seda on näha ka inimese hoiakust, füüsilise tegevuse puudumisest või valest hingamisest.
5. Enneaegne vananemine
See võib tunduda ebaõiglasena ent ometi kiirendab depressioon rakkude vananemist. Oksüdatiivne stress, unepuudus ja sagedased põletikud aitavad kaasa naha, juuste, küünte ja ka rakkude enneaegsele vananemisele.
6. Seedeprobleemid
Pea ja soolestik on omavahel tihedalt seotud. Depressiooni korral on normaalne, et inimene kannatab ka seedeprobleemide all.
7. Kilpnäärme probleemid
Vähesed teavad seda, et krooniline stress ja depressioon võivad häirida kilpnäärme talitlust. Kilpnääre reguleerib meie tuju, energiat ja isegi menstruatsioonitsüklit. Selle tõttu tunneb inimene suurt väsimust, nahk muutub kuivaks ja juuksed hakkavad välja langema.
8. Kogu elutegevus muutub aeglasemaks
Kas sul on tunne nagu teeksid sa kõike palju aeglasemalt? Et sul on raskem
keskenduda ühele asjale, rääkida ja isegi reageerida ruttu? Paljud
depressioonis olevad inimesed tunnevad nii. See ei ole laidkus, vaid
bioloogiline reaktsioon. Depressioon on samaaegselt vaimne ja füüsiline
haigus. Depressioon ei puuduta üksnes meeleolu j hingeseisundit, vaid kogu
keha.
Kommentaare ei ole