Psühholoogid väidavad, et me elame üha rohkem individualistlikumaks muutuvas maailmas. Kuidas ära tunda enesekeskset inimest? ...
Psühholoogid väidavad, et me elame üha rohkem individualistlikumaks muutuvas maailmas. Kuidas ära tunda enesekeskset inimest?
Uuringud, mis on tehtud meie päevil, viitavad sellele, et nartsissistlik käitumisviis kasvab meie ühiskonnas tõusvas tempos. Inimesed hoiavad rohkem omaette, keskenduvad üksnes iseendale selle asemel, et hoolida teistest, on mõjutatud individualistlikust maailmavaatest, mida levitavad sotsiaalmeediad, tarbimiskultuurist ning uutest vanemate kasvatusviisidest (teiste seas). Selle tõttu polegi midagi imestada, et üsna tihti kohtab selliseid inimesi kas siis töö juures või eraelus. Ent kuidas olla kindel, et tegemist on enesekeskse inimesega, keda teisisõnu kutsutakse egoistiks? Hack Spirit tõi välja viis märki, mis aitavad seda välja selgitada.
1. Enesekeskne inimene elab oma isiklikus maailmas
Enesekeskne inimene arvab, et kogu maailm peabki keerlema ümber tema. Ta lihtsalt peabki olema kogu aeg tähelepanu keskmes ja mõtleb pidevalt selle peale, mida ta antud olukorrast võidab. Ta on suur manipulaator ja kasutab teisi oma isiklike huvide jaoks ära. Ta teab väga hästi, et ka sul on omad soovid ja vajadused, aga teda lihtsalt ei huvita see. Sest tema enda jaoks on kõige tähtsamal kohal ainult tema enda vajadused.
Enesekeskne inimene on ülbe. Ta mõtleb ainult iseenda peale ja selle peale, mis teda ennast võiks antud hetkel huvitada. Teda huvitab üldse rohkem see, mis on antud hetkel tema ees ja mitte miski muu.
2. Ta peab tähtsaks üksnes enda arvamust
Enesekeskne inimene räägib tavaliselt üksi vesteldes kellegagi või võtab kõige rohkem sõna koosolekutel ja koosviibimistel. Temaga rääkides tekib tunne nagu räägiksite te kogu aeg ainult tema elust, tema saavutustest, tegemistest ja probleemidest. Ta korduvalt teiste jutu, et keerata jutulõnga taas enda isiku peale.
Ta lihtsalt ei ole võimeline huvi tundma teiste vastu. Otse loomulikult ei tea ta midagi kaastundest. Selle jaoks, et näidata välja kaastunnet, peaks ta oskama panna ennast teise inimese asemele, et mõista seda, mida teine inimene tunneb. Ent enesekeskne inimene ei ole võimeline mõistma teiste vaatenurka ja panema end teise inimese asemele.
3. Ta ei tunne end kunagi süüdi
Enesekesksel inimesel on oma ainulaadne mõtlemisviis, käitumisviis ja eneseväljendumisviis. Ta on iseendast väga heal arvamusel. Ent ta ei muuda oma käitumist isegi juhul, kui see peaks talle probleeme tekitama.
4. Ta kurnab teised inimesed emotsionaalselt ära
Enesekeskne inimene väsitab ja kurnab teised inimesed lihtsalt ära. Rääkides midagi sellisele inimesele - oma muredest või saavutustest - hakkab ta rääkima seda, mis temaga juhtus, tehes nii nagu sinu probleemid oleksid tema omade kõrval tühised.
Kui sa räägid, et olid haige, ütleb ta, et tema oli veelgi haigem. Kui sa räägid talle mõnest projektist, et sa tahaksid hakata maalimist õppima, ütleb ta sulle, et ta plaanib kogu majas remondi teha. Kui sa ütled, et sul kõht valutab, hakkab ta sulle rääkima oma pimesoolest. Kui sa ütled, et sa kavatsed randa minna nädalavahetusel, räägib ta sulle, kuidas ta troopilisel saarel käis päikest võtmas.
5. Tal on raske oma suhteid hoida
Enesekeskne inimene on nii iseendale keskendunud, et ta ei jäta lihtsalt kellelegi enda kõrval ruumi. Tema vajadused on alati tähtsamad. Ta ootab, et teised kõik teeksid, et teda kuulata ja tema soove täita ning seda nii eraelus kui ka töö juures. Ta on valmis suurt skandaali tehema, ärrituma, vihastuma, ähvardama ja muutuma vägivaldseks, kui tema tahtmist ei täideta.
Ta on väga nõudlik ise ent omalt poolt pole ta valmis sõrmegi liigutama
ning rikub seega ise oma suhted ära. See on ka põhjuseks, miks kõik tema
ümbert varem või hiljem ära kaovad.
Kommentaare ei ole