{ads}

HIDE

Viimased

latest

Lihtne nipp, kuidas ära tunda toksilist inimest

    foto : unsplash / Craig Ren      See oleks ju väga hea...

 

 

foto : unsplash / Craig Ren

 

 

 See oleks ju väga hea, kui kohe esimesel kohtumisel saaks teada, millise inimesega tegu on. Psühholoog Elinor Greenbergi sõnul aga on olemas üks lihtne aga väga tõhus nipp, mis aitab välja selgitada, kui toksilise inimesega sul tegemist on. 

Psühholoog töötas selle vahendi välja, tulles vastu oma patsientide soovidele ning kuulates ära nende muresid ning usub, et see nipp aitab hoida toksilisi inimesi eemal. 

Tema sõnul tuleb kasutada seda nippi kohe suhte alguses. Ja selle jaoks ei pea isegi olema psühholoog ega omama teadmisi erinevate isiksusehäirete kohta. Selle meetodi elluviimiseks on vaja ainult aega. 

 

 


Toksilist inimest iseloomustavad pidevad hädaldamised ja negatiivsed kommentaarid

Selleks, et teada saada, kui toksilise inimesega sul on tegemist, pead sa teda lihtsalt kuulama. Kui inimene sinuga koos olles räägib ainult negatiivsetest ja halbadest asjadest, kui ta ainult kaebab ja hädaldab, siis on parem, kui sa teed temaga edaspidi võimalikult vähe tegemist. Vaata, kuidas ta käitub ja mida ta räägib. See ongi kõik, mis ütleb sulle, kellega sul tegemist on. 

Sa pead pöörama tähelepanu sellele, kui inimene ainult kõike ja kõiki kritiseerib, teeb teisi maha, arvustab ja näeb kõiges halba, levitab halvaloomulisi kuulujutte ja tunneb eelarvamust teiste suhtes, sellisel juhul võid sa kindel olla, et sul on tegemist toksilise inimesega. 

Kõigil tuleb aeg-ajalt ette halbu päevi ja kõik me kaebame mõnikord ühe või teise asja üle. Või räägime kuuljutte ja tunneme eelarvamust kellegi suhtes. Osad inimesed aga ongi sellised, nad ei teegi muud, kui räägivad kõikidest halba, nad on üleni negatiivsed.

 

 

Psühholoogi sõnul ei ole siiski tegemist päris kindla meetodiga, sest seda tuleb kohandada, võttes arvesse olukorda ja inimest.  

Sest üldiselt näitavad inimesed end suhte alguses paremas valguses ja tunduvad kenad ja toredad. Kuni ühe hetkeni. Selle jaoks tuleks inimest kõigepealt paremini tundma õppida enne, kui sa lased teda oma lähedaste sekka ja kiindud temasse. 

Mõnikord ei piisa ka tunni ajalisest vestlusest selleks, et välja selgitada, kas inimene on toksiline või mitte. Sellepärast võib korrata seda harjutust veel ja veel kord. Võib ju ka juhtuda, et inimesel, kellega sa suhtled, oli lihtsalt halb päev selja taga ja see seletabki, miks ta näeb kõike nii halvas valguses. 


Nipp, mida psühholoog soovitab, on jälgida, kuidas suhtluspartner reageerib sinu rõõmu, edu või headusele. Kui see inimene ei suuda sinu heade uudiste üle rõõmu tunda või isegi tõdeb, et sul veab liiga palju, võib see olla märk toksilisest isiksusest. Toetava ja terve suhte puhul peaks partner olema sinu rõõmust tulvil ning suutma seda rõõmu jagada.

Lisaks soovitab psühholoog jälgida, kas suhtluspartner on tähelepanelik sinu vajaduste ja soovide suhtes. Toksilised inimesed kalduvad tihti ignoreerima teiste vajadusi ning keskenduma ainult enda heaolule. Kui märkad, et sinu soovid pole olulised või neid ignoreeritakse, võib see olla märk toksilisest inimesest.

Üldiselt on oluline luua suhted inimestega, kes julgustavad, toetavad ja austavad sind. Kui märkad juba varakult märke toksilisest inimesest, on hea neid suhteid piirata või lõpetada, et hoida enda vaimset ja emotsionaalset tervist.

 

Kommentaare ei ole