{ads}

HIDE

Viimased

latest

Millistel põhjustel muutub ainevahetus aeglasemaks?

      foto : pexels / Andres Eyrton    Metabolism ehk ainevahetus tähendab kalorite hulka, mida keha kulutab selleks, et oma peami...

 

 


 
foto : pexels / Andres Eyrton

 

 Metabolism ehk ainevahetus tähendab kalorite hulka, mida keha kulutab selleks, et oma peamisi funktsioone täita puhkeajal. 

 

Mida üldse tähendab aeglane ainevahetus? 

Aeglane ainevahetus on seotud energiahulgaga, mida keha kasutab aju toitmiseks või hingamiseks. Aeglase ainevahetuse korral ei põleta organism piisavalt kogunenud kaloreid, seega hakkab ta neid alles hoidma ja tootma vähem energiat. 


Millised tegurid on vastutavad ainevahetuse aeglustumise eest? 

See on küll väga paradoksaalne, aga mida rohkem sa kaalu kaotad, seda vähem su keha energiat vajab, seda aeglasemaks läheb ainevahetus ja seda rohkem su organism kaloreid kogub. Ehk siis teiste sõnadega, mida kiiremini sa kaalu kaotad, seda rutem sa kaotatud kilod tagasi tulevad. 

Kui sa hakkad korraga sööma palju vähem kaloreid kui tavaliselt, siis võib see mõjutada su ainevahetust.

Samuti, kui sa liigud vähem dieeti pidades, siis võid sa kaotada lihasmassi ja muuta oma ainevahetust aeglasemaks.

 

 

 

 

 


Kuidas muuta ainevahetust kiiremaks? 

Toit peab olema mitmekülgne ning rõhku tuleb panna liikumisele. Samuti on vaja juua palju vett ning magada piisavalt. 

Samas sõltub ainevahetuse kiirus ka vanusest või siis on määravaks ka geneetika. Ainevahetus hakkab vaikselt aeglasemaks muutuma alates 40. eluaastast. 

Selleks, et ainevahetust stimuleerida ja aidata kaasa kaalu kaotusele, tuleb süüa piisavalt häid rasvaineid. Külmpressitud taimsed õlid on väga head abimehed, mis aitavad kaasa organite normaalsele funktsioneerimisele. 

Valgud - kanaliha ja munad - soodustavad lihasmassi alalhoidu ning muudavad ainevahetust kiiremaks. 


Millised sümptomid viitavad aeglasele ainevahetusele? 


1. Krooniline väsimus

Aeglase ainevahetusega inimesed tunnevad suurt väsimust ja energiapuudust. Kui sa magad piisavalt aga tunned sellest hoolimata nõrkust, siis võib-olla on sul liiga aeglane ainevahetus.


2. Kaal ei alane

Kiire ainevahetuse korral põletab ainevahetus rutem kaloreid. Kui hoolimata kõikidest sinu pingutustest ei suuda sa üleliigsetest kilodest vabaneda või võtad sa kaalus hoopis juurde või siis on väiksematki söögilauas liialdamist kohe kaalu pealt näha, siis on tõenäoliselt su ainevahetus liiga aeglane. 

 

 

 

 


3. Külmad käed ja jalad

Kui su kehatemperatuur on madal ja su käed ja jalad on tihti külmad, siis on see märgiks liiga aeglasest ainevahetusest. 


4. Kuivad ja katkised juuksed

Kuivad juuksed on ka märgiks aeglasest ainevahetusest. Kui su juuksed langevad välja või on murduvad, siis on su ainevahetus tõenäoliselt aeglane.


5. Haprad ja murduvad küüned

Kui kilpnääre ei tooda piisavalt hormoone, siis on sul kilpnäärme alatalitlus. Kilpnäärme hormoonid mõjutavad aga ainevahetust. Murduvad ja lõhenenud küüned võivad viidata aeglustunud ainevahetusele. 


6. Kuiv nahk

Kui su nahk tundub väga kuiv, siis võib-olla ei suuda metabolism oma funktsioone täita. Sa võid kontrollida oma naha seisukorda vaadates küünarnukkide või kandade peal olevat nahka. 

 

 

 

 


7. Magusaisu

Kui sul on tihti isu näksimise või magusa järele, siis võib see olla seotud energiakoguse vähenemisega, mida keha kulutab selleks, et alal hoida elulisi funktsioone. 


8. Sa oled üle 60. aasta vana

Ainevahetus sõltub ka vanusest. Üle 65. aasta vanused inimesed põletavad 30% vähem rasva, kui nooremad. Alates 40. eluaastast on soovitatav ainevahetuse kiirendamiseks tegeleda regulaarselt spordiga. 


9. Sagedased peavalud

Ka peavalud võivad olla märgiks aeglasest ainevahetusest. 

 

Kommentaare ei ole