Viimased lood

latest

Kui su mees sind pettis...

foto : unsplash / Rae Angela      Teada saamine, et su kaas...

foto : unsplash / Rae Angela

 

 

 Teada saamine, et su kaaslane on sind petnud, on üks suur šokk, mida sõnadega on võimatu kirjeldada. Mis edasi saab? Kas nüüd on kõik läbi? Kuidas edasi elada? Kuidas üksi hakkama saada? Mida teha? Kas anda andeks? Kuidas sellest olukorrast välja saada? MIKS TA SEDA TEGI?


1. Ela oma tunded välja

Sa saad teada, et su kaaslane sind pettis. Ükskõik, mitu korda - ühe korra juhuslikult või juba korduvalt ja regulaarselt - tulemus on ikka sama. See teeb haiget, väga palju haiget. See on üks halvimatest uudistest ilmselt, sellepärast on sul õigus murduda, sul on õigus nutta end tühjaks, helistada sõbrannadele, virutada uks pauguga kinni, lõhkuda nõusid... Kui su mees on sind petnud, ei saa seda fakti olematuks teha. Sa ei saa teeselda nagu midagi poleks olnud. See on löök, mille elu sulle annab, otse vastu pead ja sealt, kust sa seda oodatagi ei oleks osanud. Sa ei saa seda valu ignoreerida, sa ei saa seda eirata. Seega lase oma pisaratel voolata ja lihtsalt ela see valu välja, mis su hinges on. Karju, röögi, nuta ja ära mõtle mitte millegi muu peale. Praegu ei ole selleks õige aeg. Iga inimene reageerib omamoodi, kõige tähtsam on oodata, kuni suurem emotsioonide tulv on möödas ja alles seejärel tegutseda. 31-aastane Ketlin tunnistab, et ta nuttis pärast mehe petmisest teada saamist kolm päeva sõbranna juures lakkamatult. Sellel ajal tahtis oleks ta teinud midagi väga hirmsat, kui tal oleks lastud, ta tahtis otsida selle naise üles, kelle juures ta mees käis aga sõbranna hoidis teda tagasi. Ja õieti tegi. 

 

 


2. Unusta süütunne ja häbi

Kui inimene saab teada, et teda on petetud, tunneb ta tavaliselt häbi ja süütunnet. Neist tunnetest tuleb aga iga hinna eest vabaneda. Et mitte end süüdi tunda, tuleb meelde tuletada, et paarisuhtes on kaks inimest ja nii imelik, kui see ka ei ole, on mõlemal süüd selles, et üks kaaslastest teist pettis. Teine ei läinud mujale vaatama sellepärast, et sina midagi teinud. Või vähemalt mitte ainult sellepärast. Tema on süüdi. Tema tegutses omal vabal tahtel. Tavaliselt on aga paarisuhtes olnud omavahelisi suhteprobleeme. Üks kaaslastest tahtis minna mujale vaatama aga ei osanud sellest rääkida. Võib ka olla, et ta ei teadnud, kuidas seda teha ega pingutanud ka eriti selle nimel. Seejärel süütunne. 35-aastane Kadi tunnistab, et saades teada, et mees teda petab, tundis ta nii suurt häbi, mille tõttu ta ei saanud enam liigutada, rääkida ega isegi ära joosta. Ta tundis nii suurt häbi sellepärast, milline mees tal oli. Ja selle asemel, et minna rääkima lähedastega, eelistas ta üksi jääda oma südamevaluga. Tegelikult tuleb rääkida lähedastega ja paluda abi sellisel puhul. Nii süütunne ega häbi ei vii aga kuhugi. 

 

 


3. Taasta oma enesehinnang

Kui süütunne ja häbi tekivad nii ruttu, siis sellepärast, et petmine annab suure löögi ka enesehinnangule, mis niigi on madal. See, et su mees sind pettis, ei tähenda nagu oleksid sa täiesti väärtusetu naine. Mari, kelle mees teda pettis, räägib, et saades petmisest teada virutas ta kohe ukse kinni, sest tema endaga juba mängida ei lase. Ent iga inimene ei suuda nii reageerida, vähemalt mitte sellises olukorras. Maril ilmselgelt oma enesehinnanguga probleeme ei ole. Seega tuleb kõigepealt taastada enesehinnang, kinnitada endale, et sa oled just selline nagu vaja, sa ei ole väärt seda, et sind petetakse, sa oled väärt armastust. Jah, ka sinul on puudusi aga samuti ka häid omadusi. Mari ütleb, et tema kordab endale seda tihti, et ta ei lase endaga nii käituda lihtsalt sellepärast, et temal on teised väärtushinnangud ja põhimõtted. Kes sellest kinni ei pea, mingu minema. Sina aga ei pea taluma petmist. See ei tähenda nagu ei peaks sa andeks andma, vastupidi, see tähendab, et just nimelt, sa annad andeks. 

 

 

 


4. Kokkuvõte : anda andeks või mitte? 

Kui sa oled ennast tühjaks nutnud, katsu taas rääkida oma kaaslasega. Tehke kokkuvõte kõigest, mis vahepeal on juhtunud teie paarisuhtes, et aru saada, kuidas see asi üldse juhtuda võis. Väldi süüdistamist. Sa leiad vastused oma küsimustele rääkides oma kaaslasega. Seejärel kujuta oma tulevikku ette temaga juhul, kui sa peaksid talle andestama. Kas see petmine muudab teie igapäevast elu raskemaks? Kas sa suudad rahulikult oma elu sellise mehega ette kujutada? Sest usalduse taastamine pole kunagi kerge. Et usaldust taastada, peab mees seda väärt olema. Sa pead teda testima ilma liiale minemata muidugi. Selgitama talle, et sa ei saa talle nii lihtsalt andestada ja teda "karistama", et ta ei läheks uuesti sind petma. Sa pead jääma oma positsioonile kindlaks, vastasel juhul tunneb teine, et kõik on selleks korraks möödas ja sa oled andestanud. Te peate koos leidma võimaluse, kuidas omavahelist suhet parandada, et sellist olukorda enam ei juhtuks. Kõige tähtsam on vaadata järele, kas teil on üldse ühiseid huve, mis teid omavahel seob. Vastasel korral ei puhasta andestamine sind  häbiplekist, mille petmine su hinge jättis.

Kommentaare ei ole