Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

105-aastaseks elanud jaapani arsti nõuanded, üks neist on mitte kunagi pensionile jääda

Foto : unsplash / Tianshu Liu    Üks jaapani arsti, kes pida...

Foto : unsplash / Tianshu Liu

 

 Üks jaapani arsti, kes pidas oma ametit kuni elu lõpuni (ta elas 105-aastaseks ja suri 2017. aasta 18. juulil) ütles, et selleks, et elada kaua, tuleb võimalikult hilja pensionile jääda ja jääda kuni elu lõpuni aktiivseks. 

Enne oma surma paljastas doktor Shigeaki Hinohara oma pikeealisuse saladused ajakirjale Japan Times antud intervjuus. Tema sõnul tuleks töötada kuni viimase hingetõmbeni selleks, et elada kaua. Ta leiab, et pensionile ei ole vaja jääda aga kui just peab, siis kindlasti mitte enne 65. eluaastat. Ta ütles, et kõigepealt tuleb töötada oma pere jaoks ja viia oma eesmärgid ellu, kuni 60. eluaastani... ja seejärel keskenduda ühiskondliku rolli täitmisele.

Vaatlejate sõnul on just need nõuandes need, tänu millele jaapanlaste oodatav eluiga on maailmas üllatavalt kõrgel kohal. Shigeaki Hinohara oli pikki aastaid Tokios asuva Rahvusvahelise St Luke haigla direktor, kus tema patsientide hulka kuulus Maul MacCartney, kes oli haigeks jäänud oma kontsertreisil Jaapanis. Doktor Hinohara on kirjutanud ka suurel hulgal raamatuid, millest ühe best-selleriks saanud teose kirjutas ta 101-aastaselt. 

 

 

Enne seda, kui pensionile jäämise eaks määrati 65. aastat, oli oodatav eluiga Jaapanis 68. Sellest ajast on aga asjad palju muutunud ja alates 2015. aastast elavad jaapanlased keskmiselt kuni 84. aastani. 

Doktor Shigeaki Hinohara jagas ka nõuandeid toitumise vallast, mis aitavad hoiduda ülekaalust. 

Hommikul jõi ta tassi kohvi, piima ja apelsinimahla, mille juurde võttis 1 sl oliiviõli, mis tema sõnul on kasulik arteritele ja aitab hoida nahka hea tervise juures. Lõunaks sõi ta küpsiseid ja piima, kui ta oli hõivatud, siis ei söönud ta lõunat. Nälga ei tundnud ta kunagi, sest ta keskendus täiesti oma tööle. Õhtusöögiks sõi ta aedvilju, natuke kala ja riisi ning kaks korda nädalas 100 grammi lahjat liha. Shigeaki Hinohara kinnitas, et pika eluea võti seisneb energias, mida inimesel on liiga vähe, kui ta sööb või magab liiga palju. Söömine oli tema jaoks teisejärguline, sest ta eelistas palju rohkem keskenduda oma tööle. Ta töötas 18-tundi päevas, 7 päeva nädalas kogu oma elu jooksul.

Tema sõnul ei tohiks siiski toidu suhtes kindlaid reegleid endale seada. Tähtis on siiski elu nautida ja tunda rõõmu selleks, et elada kaua. Just lõbutsemine aitab hoiduda toidule mõtlemisest ning hoida samal ajal keha heas vormis.

Me kõik mäletame seda aega, mil me olime lapsed ja kui me lõbutsesime nii, et unustasime söömise ja magamise. Tegelikult peaksime me ka nüüd nii elama, ka täiskasvanutena. Ja mitte kurnata oma keha ära igasuguste reeglitega, mille järgi tuleb süüa ja magada kindlatel kellaaegadel. 

 

 

Mõned tema nõuanded võivad siiski tunduda üsna üllatavatena. Nagu see, et oma arsti ei maksa alati kuulata ehkki Shigeaki Hinohara oli ise arsti. Ta ise selgitab seda nii: "Kui arst soovitab sul teha mõnda testi või lasta end opereerida, siis küsige temalt, kas ta soovitaks ka seda oma naisele või lastele. Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei suuda arstid kõiki inimesi ravida. Mõnikord on palju rohkem kasu muusika kuulamisest või loomateraapiast. 

Doktor Shigeaki Hinohara analüüsis ka valu ja leidis üsna originaalse lähenemise, kuidas valu alandada. Tema sõnul ei ole selleks vaja võtta ravimeid ega lasta end opereerida, lõbutsemine võib aidata palju rohkem.

Valu on salapärane ja lõbutsemine on kõige parem viis, kuidas oma valu unustada. Kui lapsel hammas valutab ja sa hakkad temaga mängima, siis unustab ta otsekohe oma valu. Haiglad peaksid aitama patsientidel rohkem lõbutseda. St. Luke haiglas on olemas nii muusika, loomateraapia kui kunstitunnid. 

Shigeaki Hinohara soovitab ka pöörata tähelepanu füüsilisele aktiivsusele (ta käis jalgsi oma kepiga kuni oma elu lõpuni), mis on väga tähtis ning samuti see, kui sa jagad oma teadmisi teistega. Ning muidugi, raha ei ole elus kõige tähtsam, ära ela oma elu selleks, et teenida raha.


Kommentaare ei ole