Page Nav

HIDE

Viimased lood

latest

Kuidas kilpnäärme probleemide korral kaalu kaotada?

K ilpnääre on väike liblikasarnane endokriinne nääre, mis asub hingetoru ja kõri ees ja mis mõjutab kõiki keharakke. Kilpnääre kontro...Kilpnääre on väike liblikasarnane endokriinne nääre, mis asub hingetoru ja kõri ees ja mis mõjutab kõiki keharakke. Kilpnääre kontrollib meie ainevahetust, kaalu, mõjutab hormonaalset tasakaalu, aju tervit ja LDL kolesteroolitaset (On olemas kahesugust kolesterooliliiki: halb ehk LDL-kolesterool (Low density lipoprotein) mis sadestub kergelt kudedesse ja arterite seintele, tekitades veresoonte lupjumist ja ahenemist, mis omakorda põhjustab vererõhu tõusu, südameinfarkti ja isheemiatõbe e. südame puudulikkust. Hea ehk HDL-kolesterooli (High density lipoprotein) osakesed tegutsevad vastupidiselt - nad seovad endaga veresoonte seintele ja kudedesse sadestunud LDL - kolesterooli ning viivad selle vereringe kaudu maksa. Maks töötleb LDL - kolestrooli sapihapeteks, mis seejärel sooole kaudu organismist välja viiakse.Kilpnääre toodab hormoone, mis aitavad kaasa organismi normaalsele funktsioneerimisele ja mis reguleerivad ainevahetust, kasvu ja arengut. Nendeks hormoonideks on (T4) türoksiin ja (T3) trijoodtüroniin, millel on peamine roll metabolismi reguleerimisel ja energiakulul. Kui need hormoonid korralikult ei tööta, võib see aeglustada ainevahetust ja põhjustada kaalutõusu. T4 on hormoon millest 80% muutub maksas, neerudes ja teistes keha rakkudes T3 hormooniks. T3 hormoon on aktiivne kilpnäärme hormoon, mille ülesanne on soojendada keha ja reguleerida ainevahetust ning südame rütmi ja vererõhku.
Kilpnäärme talitlus sõltub hormoonide tasemest veres. Kui neid on liiga palju, kilpnääre uusi hormoone juurde ei tooda. Kui hormoone on vähe, hoogustub ka nende süntees. Hormoonide tootmist aitab reguleerida spetsiaalne ajuosa - hüpofüüs, mis toodab kilpnääret stimuleerivat hormooni (TSH).Kui kilpnääre talitleb liiga aeglaselt, on tagajärjeks see, et toodetakse liialt vähe kilpnäärme hormoone. Sellist seisundit nimetatakse hüpotüreoosiks ehk kilpnäärme alatalitluseks. Selle tõttu aeglustuvad ainevahetus ning mitmed muud kehale vajalikud protsessid.


Kuidas siis kilpnäärmehäiretega inimene saaks kaalu kaotada?

Vähendada gluteeni tarbimist


Gluteenirikastel toiduainetel on  glükeemiline indeks kõrge ja nad võivad tõsta veresuhkru taset. Kõhunääre katsub alandada veresuhkru taset hakates tootma insuliini. Insuliini ülesanne on kontrollida glükoosi ainevahetust. Kui kõhunääre toodab liiga palju insuliini, tekib insuliini resistentsus. Glükoos rakkudesse ei pääse ning vere glükoos (veresuhkur) tõuseb. Kahjuks ei soodusta see energiakulu ja veelgi vähem rasvade põletamist. Sellepärast on soovitatav vältida mõningaid toiduaineid, mis sisaldavad nisu, nagu makaronid, pastatooted jne. Eelistage gluteenivabade teraviljade tarbimist, nagu kaer, riis, mais, maisijahu või kinoa. On eriti soovitatav süüa ohtralt köögi- ja juurvilju ning puuvilju, mis tagavad hea seedimise ja ennetavad rasvade kuhjumist.

Magamine
Korralik magamine on kaalulangetamise juures oluline. California ülikooli teadlased viisid läbi uuringu 23 inimese peal (MRT magnetresonantstomograafi uuring), mis näitas, et unepuudus võib soodustada kaalutõusu. Uuring tõendas, et kui inimesed kannatavad unepuuduse all, on neil kalduvus tarbida õhtuti rohkem kaloririkkaid toiduaineid. Korralikult magavad inimesed aga eelistasid tarbida kalorivaest toitu.

Magamise ajal toodab rasvkude hormoon leptiini, mis on seotud söögiisu kontrolli ja keha rasvasisaldusega.  Hommikul toodavad rakud greliini, mis on isu tõstev hormoon. Leptiin ja greliin on isuhormoonid, mis tekitavad organismis söögiisu ja näljatunnet. Sellepärast, kui te pole piisavalt maganud on hormoonide tootmine häiritud tekitades seega õhtuse näljatunde.

Veelgi enam, teadlased on läbi viinud uuringuid kahe grupi inimeste juures 7 päeva jooksul. Esimesse gruppi kuuluvad inimesed heitsid magama kell neli hommikul ärgates kell 8, samal ajal, kui teise grupi liikmed heitsid magama 23.00 ja ärkasid kell 8 hommikul. Teadlased leidsid, et esimese grupi inimesed tarbisid 550 kalorit rohkem, kui teise grupi inimesed. Sellepärast, katsuge magada vähemalt 7 tundi öösel.


Vee joomine
See võib tunduda liiga lihtne aga vee joomisel on suur mõju kaalulangetamise juures, eriti kilpnäärme probleemide all kannatavate inimeste juures. Vesi aitab organismi puhastada ja soodustab toksiinide väljutamist. Uuringud on tõestanud, et külma vee joomine soodustab kaalulangust. Külm vesi mängib olulist rolli termogeneesi stimuleerimisel. Külma vee joomisel stimuleerib vesi organismi, mis hakkab kohe rasvavarusid põletama, et kehatemperatuuri stabiliseerida.  On soovitatav juua 1,5 liitrit vett päevas.Süüa rohkem kiudaineid
Kiudainete tarbimine on oluline inimesele, kes soovib kaalu kaotada. Kiudained tagavad hea seedimise, reguleerivad veresuhkrut ja hoiavad südame hea tervise juures. Uuringud on näidanud, et kiudained aitavad saleneda. Uuring viidi läbi 240 inimese juures, kes kannatasid ülekaalulise all. Esimene grupp läbis dieedi tarbides kiudainete vaest toitu ja teine kiudainete rikast toitu.Teise grupi inimesed kaotasid 2,7 kg ja esimese grupi inimesed 2,1 kg. Vahe ei olegi väga suur aga kiudained jäävad siiski oluliseks dieedi osaks. Lisaks kaalu kaotamisele soodustavad nad seedesüsteemi korraliku funktsioneerimist ja ennetavad seedeprobleeme, nagu kõhukinnisus, kõhulahtisus ja puhitused.

Vähem soola
Sool on organismile vajalik aga soolaga ei maksa liialdada. Selgub, et inimesed tarbivad umbes 8 g soola päevas. Liigne sool väsitab südant, soodustab kõrgvererõhutõbe ja südamehaiguste teket. Liigne soola tarbimine võib kaasa tuua veepeetuse, paistetuse või puhitused. Naatrium tõmbab vett ligi, mis kuhjub makku.

Viimase briti ajakirja Medical Hypertension' järgi oleks vähema soola tarbimine vahend, mis aitaks laste ülekaalu vastu võidelda.Vältida rutiini toidusÄrge kõhelge toite varieerida , samuti ka muuta oma söömisharjumusi muutes ka söögiaegade aegu. Vastasel korral võib dieet muutuda igavaks ja te võite selle varem kõrvale lükata. Muuseas ei ole üldse tähtis süüa kolm korda päevas selleks, et kaal langeks, mitmed toiduspetsialistid on kinnitanud, et on võimalik süüa rohkem, kui kolm korda tarbides ühekorraga vähem ja hoides portsjonid kergetena st. rasvavabadena ja süües päevas mitu korda rohkem. Näksimiseks eelista puu- ja juurvilju ning katsu osta neid soovitatavalt looduspoest.Spordi tegemineSpordi tegemine ja füüsiline aktiivsus on esmatähtis, et hoida keha heas vormis ja hea tervise juures. Spordi tegemine aitab:

- stressist vabaneda
- hoida alal või saavutada head füüsilist vormi
- ennetada südemehaigusi
- kaalu langetada ja vähendada ülekaalu ohtu
- parandada und

Kui te pole muidu sportlik, alustage väikeste harjutustega nagu jalgsikõnd. Kõndimine muudab teie silueti ilusamaks ja tugevdab lihaseid. Kõndides keskmiselt 6 km tunnis võite te põletada kuni 400 kalorit.Vältige stressiStress võib põhjustada suuri tagajärgi organismis ja tuua kaasa terviseprobleeme, eriti just kaalutõusu. Stress tõstab suhkrutaset veres ja stimuleerib kortisooli tootmist, mida kutsutakse stressihormooniks ja mis tõstab rasva kuhjumist organismis, eriti just talje ümber.

Stress võib mängida olulist rolli unehäirete juures, mis omakorda häirib söömist. Kui inimene kannatab unepuuduse all on ta väsinud ja tal on kalduvus süüa rohkem rasvast, soolast ja magusat. Stress tõstab ka ülekaalulisuse, südamehaiguste, kõrgvererõhutõve ja teise tüübi diabeedi ohtu.

Stressi saab alandada tehes sporti või joogat, tantsides või mediteerides.Juues rohelist teed
Roheline tee on väga tõhus abiline kaalulangetamisel. Roheline tee sisaldab aineid, mis aitavad kiirendada ainevahetust. Roheline tee viib organismist välja mürke ja tugevdab veresoonkonda, ning ta on tugev südame stimulaator. Roheline tee sisaldab polüfenoole EGCG ja katehhiini, mis võitlevad vabade radikaalide vastu. Need kaks elementi kiirendavad ainevahetust, mis stimuleerib rasvade põletamist ja energiakulu. Lisaks sellele on roheline tee rikas antioksüdantide poolest ja puhastab organismi.


 Allikad: santeplusmag.com, maaleht.delfi.ee, eliksiir.ee

Kommentaare ei ole